1. Anasayfa
  2. Blog

Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? 2024 Açıklaması

Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? 2024 Açıklaması

Doçentlik jürileri açıklanacak mı sorusunun yanıtı merak edilirken doçentlik jürileri açıklandı. Ancak ÜAK Yönetim Kurulu’nun onayı ile 28 Eylül 2023’te verilen karara göre artık DBS’de adaylar tarafından jüri üyelerine ait isimleri görüntülenemeyecektir.

Jürilerin açıklanmasından sonra Mart 2024 dönemi öncesinde, Ekim 2023 döneminde bu karar uygulanmış olup söz konusu dönemde başvurusunu başarıyla yapan adaylar da an itibarıyla sistemde jüri isimlerini görememektedir.

Profesyonel Desteğimizi Keşfedin: Doçentlik Dosyası Hazırlama

Doçentlik Jürileri Ne Zaman Belli Olur 2024?

Adaylara atanan jürilerin sistemde görünür hale gelmesi yaklaşık bir ayı bulmaktadır. Bu süreden sonra adaylara ait dosyaların incelenme süreci başlatılmakta olup sonuçların nihai olarak açıklanması 5 aya kadar sürebilmektedir.

Doçentlik Jüri Süreci Ne Kadar Sürer?

Doçentlik jüri sürecinin Jürilerin açıklanmasından sonra altı aya kadar devam etmesi mümkündür. Genel itibarıyla bir sonraki başvuru dönemi sistem açılmadan önce adayların dosyalarına ve başvurularına ait nihai karar da açıklanmaktadır. Başvuru yapan adaylar için bir değerlendirme sunmaları için jüri üyelerine birer ay zaman tanınmaktadır ancak bu süre ek süreyle uzatılabilmektedir.

Doçentlik Jürileri Kaç Günde Belli Olur?

Doçentlik jürileri, başvuru haftasının tamamlanmasını takiben otuz gün içinde netleşmektedir fakat alınan yeni karardan sonra jürilerin isimleri artık adaylara ait sistemde görüntülenemeyecektir. Jürilerin yalnızca sayısı sistemden görüntülenebilmektedir.

Doçentlik Sınav Jürisi Kaç Kişiden Oluşur?

Doçentlik sınav jürisi sayısı beştir. Doçentlik başvurusunda bulunmuş olan adayın dosyasının nihai kararının başarılı olabilmesi için jüri üyelerinden en az üçünün olumlu değerlendirme sonucu beyan etmesi gerekmektedir. Jüri tarafından yapılan inceleme sonucunda aday asgari şartlar sebebiyle ya da deneyimler bakımından yetersiz de bulunabilir. Bu konuda öngörüde bulunmak oldukça zordur.

Doçentlik Jürisini Kim Belirler?

Doçentlik başvurusunda bulunan adayların jürisi Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenmektedir. Başvuruda bulunan adayın sisteminde seçtiği bilim alanı, temel alan ve anahtar kelimeler dikkate alınarak alana uygun jürilerin atanması sağlanmaktadır. Doçentlik jüri son dakika gerçekleşen gelişmeler kısa vadede sorun yaratacak gibi görünse de genel itibarıyla başvuru sürecinin değişken olması ve her an yeni bir karar alınabilmesi gibi nedenlerle gelişmelerin resmi bağlantılar üzerinden izlenmesi önerilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir